Jakie są zasady prawidłowego używania klimatyzacji?
- Szczegóły
Chociaż zwyczajowo klimatyzacja kojarzy się raczej z przestrzeniami handlowo-usługowymi, to dzisiaj coraz więcej osób prywatnych decyduje się na zamontowanie systemu klimatyzacyjnego w swoim domu. To duża ulga latem, podczas upałów, które w ostatnich latach się nasiliły, ale również zimą, bo klimatyzacja może nawiewać również ciepłe powietrze.
Poprawne użytkowanie klimatyzatora zapewnia nie tylko jego dłuższe użytkowanie, ale co ważniejsze — zdrowie ludzi, przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Samo powietrze przechodzące przez klimatyzację nie jest najlepszy dla zdrowia i dlatego należy szczególnie uważać na to jak działa system. Pleść i wirusy gromadząca się w wadliwym systemie może powodować, bowiem, wiele chorób.
Od czego zależy, czy klimatyzacja działa poprawnie?
Podstawową przyczyną powstawania niepożądanych drobnoustrojów w systemie klimatyzacji jest jej nieprawidłowy montaż. O ile źle dopasowane i niedokładnie ulokowane urządzenia mogą przyczynić się do ich rozwoju, tak już klimatyzacja zamontowana poprawnie może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przechodzi system. Powietrze jest, za to, filarem zdrowia i rzadkich infekcji.
Poza samą instalacją należy jednak dodatkowo pamiętać o serwisowaniu systemu. Specjaliści wiedzą, jak poprawnie czyścić klimatyzację tak, by służyła latami i faktycznie pracowała w maksimum swoich możliwości.
W roli mieszkańców leży, zaś, poprawne ustawienie temperatury. Najważniejszą zasadą jest utrzymanie różnicy siedmiu stopni między temperatura na zewnątrz i w środku oraz nie doprowadzanie do odczuwania ruchu powietrza. To pozwoli uniknąć infekcji i bólu mięśni spowodowanych popularnym przewianiem. Poza tym, najlepszą temperaturą latem jest 23-25 stopni Celsjusza, a optymalna wilgotność to 40-60 %.